Z Kuşağı FoMO mu?

Psikolojide, FoMO (Fear of Missing Out) olarak adlandırılan, "sosyal medyadaki gelişmeleri kaçırma korkusu" olarak açıklanan rahatsızlık türünün, Z kuşağındaki gençlerin %40'ında rastlanmaya başladığı açıklandı.
Yapılan çalışmalara göre, Z kuşağının çok büyük bir kısmı üye olduğu sosyal ağlarda sürekli bir şeyleri kaçırdığı korkusuyla kaygı hissediyor. Son zamanlarda psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanan FoMO, herkesin yaptğından her an haberdar olma duygusu, sosyal ağlardan haber alınamadığı takdirde yaşanan huzursuzluk hissi, "acaba benim yaptığım şeylerden daha iyi şeyler mi yapıyor, ben bir şeyleri kaçırıyor muyum?" korkusu, zihinsel yorgunluk, zaman kaybı, gerçek sosyal ilişkilerde bozulma ve beraberinde depresyonu getiriyor.

Teknolojik cihaz kullanma saatlerine göre depresyona yakalanma oranları şöyle belirtilmektedir:
6 saatten fazla kullananların %83'ü,
4-6 saat kullananların yüzde %50'si,
2-4 saat kullananların yüzde %21'i
1-2 saat kullananların yüzde %14'ü depresyona yakalanabiliyor.

Cihazların sadece kullanım süresince mutluluk sağladığını belirten uzmanlar, cihazların sadece birer makine olduğunu, duygusal ve zihinsel özelliklere sahip olmadığını, bir insan tarafından yüklenen verilerle çalıştığını belirtiyorlar. Ayrıca, aşırı süre cihaz kullanımına maruz kalan insanların, insan iletişimden elde edilen duygulardan yoksun kaldıkları ve farkında olmadan depresif bir hayat sürdükleri de belirtiliyor.

Kaynak: İdeal Akademi Yayınları, Fomofobi ya da Dijital Aşerme
 
Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress