Yeni Yerli Arama Motoru: "Yaani"

Yandex ve Turkcell’den “Yaani” isminde yerli arama motorunun geleceğinin bilgisini aldık. Tamamen Türkçe içeriklerin yer alacağı bu yerli arama motorunda ülkemiz kullanıcılarına özel olacak.

Yandex zaten bir arama motoru dediğinizi duyar gibiyiz. Hatta Turkcell’in aklına arama motoru çıkarmak nereden gelmiş? Güzel sorular tabii. Bildiğiniz üzere yerli arama motoru çalışmalarına zaten başlanmıştı. Daha sonra o haberlerin üzerine Turkcell’in de yerli arama motoru üzerinde çalıştığı idaa ediliyor. Biliyorsunuz ki; Yandex Rus bir internet devi ve Türkiye konusunda yeni bir başlangıca ihtiyaç duyduğunu dile getiren uzmanlar, hazırladıkları raporlarda yerel pazarın en güçlü mobil operatörüyle ortaklığın oldukça avantajlı olabileceğini düşünüyor. Aslında mantık çerçevesinde bakacak olursak, yanlış düşünüyor sayılmaz.

Yandex her zaman Google’a karşı daha güçlü olmayı hedefliyor ama Google artık bizim için bir klişeleşmiş kalıp. Örnek verecek olursak; “selpak” gibi veya “domestos” gibi… Özetleyecek olursak “Yaani” projesini bilemeyiz ama Google’dan daha güçlü olabileceğine ihtimal veremiyoruz.

Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress