Pizzanız Kalın Hamur Mu Olsun? Yoksa İnce Hamur Mu?

İtalyan kökenli bir hamur işi olan, kaçamaklarımızın en güzel atıştırmalıklarından Pizza’nın günü kutlu olsun! Pizza birçok malzemeyle yapılabilir ve son zamanlarda da oldukça türetildi. Pizza savaş döneminde bulundu nasıl mı?

Kadınlar yokluktan hamurun üzerine buldukları malzemeleri koyarak pizzayı elde ettiler. Ah elleri öpülesi kadınlar! Evlere servis çok basit olduğu için en çok tüketilen fast food türü olan Pizza’nın 1500’lerin sonlarında Mozeralla peynirinin yapılışını anlatan ilk tarifi yemek kitaplarında yer aldı. Napolili şef Raffaele Esposito bir pizza hazırladı ve bu pizza Kraliçe Margherita Teresa Giovanna’ya sunuldu. Sonrasında pizzaya ‘Margherita’ (Margarite) ismi verildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan çıkan gaziler İtalya’ya döndükten sonra, pizzayı dilim olarak satın almaya başlayınca gittikçe popüler hale geldi ve pizza efsanesi böylece yayılmaya başladı. 1957’de ise Celentano’nun ilk dondurulmuş pizzası marketlerde yerini almaya başladı.

Bazısı pizzasını kalın hamur sever, bazısı ince… Siz hangisini tercih edersiniz? Eminiz ki; pizzanın 7’den 70’e fark etmeksizin seveni vardır ve bu artık hayatımızda klasikleşmiş bir lezzet hatta Pazar günlerinin vazgeçilmezi. Biz hepsini seviyoruz! Pizza günümüz kutlu olsun!
Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress