Koku Alma Duyumuz Dijitalleşiyor mu?

Bu devirde her şey dijitale aktarılırken yeni haberlere şaşırma olanağımız da yavaş yavaş sönüyor. Şaşırmayı özledik! Bugünkü haberimiz ne biliyor musunuz? Siz şaşıracaksınız diye düşünüyoruz.

Toplamda beş duyumuz var; görme, işitme, tat alma, dokunma ve koklama. Görme işlevi kamerayla dijitalleşti, işitme mikrofon diyebiliriz, dokunma zaten dokunmatik telefonlarımız sağ olsun, geriye kaldı koklama ve tat alma. Sizce sıradaki nedir? Tabi ki koklama! Artık koklama da dijitalleşecek. Şöyle ki; Silikon Vadisi’nin en dikkat çekici girişimci kuruluşlarından ABD’li Aromyx, geliştirdiği yeni bir teknolojiyle koku alma duyumuzu dijital olarak kopyalayabileceğini açıkladı. Şirketin yeni teknolojisine göre ‘EssenceChip’ adlı bir çip kokuları kimyasal olarak algılayacak ardından ise elde edilen veriler yazılımlar yardımıyla üç boyutlu olarak dijitalleşecek. Düşünsenize kokuları Whatsapp’tan atabileceğiz. Gerçekten çok enteresan bir teknoloji.

Bildiğiniz üzere selfie çılgınlığı devam ediyor ve bitecek gibi gözükmüyor. Bitmesin seviyoruz! Bu teknoloji ilerki zamanlarda aramıza girdiğinde ise smellfie moda olacak! Bizi gerçekten enteresan bir dönem bekliyor. Uçan arabalara inanır olduk!

Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress