iOS 10 Apple'ı Sallamaya Geliyor!

Sonbaharda çıkması beklenen iOS 10'da birçok dikkat çeken yenilikler bizi bekliyor. İşte yeni özellikler:
Yeni kilit ekranı: iOS 10'un kilit ekranı yepyeni taze bir görünüm kazanıyor. Öncelikle telefonu kaldırıp baktığınızda ekranın ışığı yanacak, yani yandaki düğmeye basmanıza gerek kalmayacak. Ayrıca bildirimler de ekranda daha kolaylıkla görülebilecek. Ekranı sağa kaydırınca Bugün Widget'leri sola kaydırınca ise kameraya ulaşılabilecek.
Denetim Merkezi kısayollarında da 3 Boyutlu dokunuş desteği: iPhone 6 ve iPhone 6s gibi 3D touch özelliği olan cihazlarda denetim merkezinde artık daha fazla kısayol bulunuyor. Flashlight, Timer, Calculator, Camera gibi uygulamaların tamamında kullanılabiliyor.
Bildirimler için yeni görünüm: iOS 10'da bildirimlerin yepyeni bir görünümü olacak. Baloncuklar biraz daha büyük ve ayrık görünecek. Eskiden sadece o andaki bildirimlere cevap verilebilirken artık bildirimlerin üzerine uzun basınca hızlı cevap seçeneği çıkıyor, Mesajlar uygulamasını açmadan da cevap yazma olanağı tanıyor. Eğer bütün bildirimleri silmek isterseniz de Bildirim Merkezi'nin sağ köşesindeki X'e 3D Touch yapmanız yeterli.
Mesajlar Sticker'ları: Sticker paketleri iMessage uygulamasının en renkli yeniliği.
Mesajlarda görünmez mürekkep ve yeni efektler: Mesaj gönderirken ok işaretine uzun basarak farklı bir ekrandaki numaraya ve farklı arka plan efektlerine ulaşmak mümkün. Görünmez mürekkep ise en eğlenceli özellik olabilir. Bu özellikte kullanıcı mesajın üzerine parmağını getirmezse mesaj görünmüyor.
Mesajlarda El Yazısı: Telefonunuzu yan tutarak mesajınızı el yazısıyla yazma opsiyonuna ulaşabilirsiniz. Mesajı göndermek için cihazı tekrar dik konuma getirmelisiniz.
Mesajlarda Digital Touch: Tıpkı Apple Watch gibi çizimler, kalp atışları veya benzer gönderileri Digital Touch ile göndermek mümkün. Mesaj baloncuğunun yanındaki ok işaretine dokunun ve kalp üzerinde parmaklar bulunan işareti seçin. Böylece Digital Touch penceresine ulaşmış olacaksınız.
Mesajlarda Görsel Arama: Mesajların içine gömülmüş bir özellik de görsel arama.
Mesajlarada Emoji yerleştirme ve Emoji öngörüleri: iOS 10 üzerinde öngörülü klavye kullanıyorsanız eğer bir kelime yazdığınız zaman o kelimeyle ilgili emoji ortaya çıkacak. Bu özellik aslında bütün uygulamalar için geçerli ve çok da eğlenceli. Bir mesaj yazdıktan sonra iOS bir emoji ile yer değiştirebilecek bütün kelimelerin üzerini renkle çizecek, ister kelimeyi ister emojiyi seçebileceksiniz. Fakat merak ediyorsanız şimdilik iOS'ta penis ya da benzeri bir kelime yazmak patlıcan emojisini çıkartmıyor!
Mesajlarda fotoğraf veya yazılara tepkiler verebilme: iMessage uygulamasında gönderilen fotoğraf veya mesajlara tepkiler verebiliyorsunuz.
Yeni Widget'lar: Yaklaşan toplantılar veya takvim etkinlikleri, Apple Music'te son çalınanlar, ya da Fotoğrafla uygulamasında Memories (Hatıralar) gibi yeni Widget'lar eklenmiş.
Harita uygulamasının yeni görünümü: Geçmiş aramalara kolay ulaşım, en sık gidilen yerler, veya araç, yaya, halk ulaşımı opsiyonlarına hızlı erişim gibi özellikler Haritalar uygulamasının yenilikleri. Ayrıca bu son bahardaki iOS çıkışından sonra direkt bu uygulama üzerinden Über çağırılabilecek.
Apple Music'in yeni tasarımı: Kullanımı kolaylaştıran ve indirilen dosyalara kolay erişimi sağlayan yeni bir uygulama karşımıza çıkıyor.
Spotlight artık her yerde: Uzun zamandır var olan bu iOS özelliği yeni sistemde ise her uygulamada kullanılabilecek. Herhangi bir uygulama içindeyken ekranı yukarıdan aşağı doğru çektiğinizde Spotlight arama özelliğine ulaşabileceksiniz.
Yerleşik uygulamaları silebilme özelliği: Telefonun kendinde var olan e-posta uygulamasından sıkıldınız mı? Haberler iyi, çünkü yeni işletim sistemi bu yerleşik uygulamaları ana ekrandan silmemize fırsat veriyor. Uygulamayı silmek ona ilişkin bütün dosyaları sistemden silmiyor. Örneğin bazı uygulamaların çalışmak için ihtiyaç duyduğu Haritalar uygulamasını silerseniz sistem size geri yüklemek isteyip istemediğinizi soruyor.
 
Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress