Güneş kahramanları, Rainbow Warrior'ın güvertesinden seslendi

Greenpeace'in efsane gemisi Rainbow Warrior, “Güneşe Yelken Aç” sloganıyla 6 Eylül'de Bodrum'da başladığı Türkiye turunun son ayağında İstanbul'a geldi. İstanbul’a gelirken “Güneşin Kahramanlarını” da yanında getirdi. Sinop'tan ev hanımı Kezban Karaman ile İzmir Güzelbahçe'den çoban Mustafa Kahya dün Rainbow Warrior'ın güvertesinde kendi güneş hikayelerini basın mensuplarıyla paylaştılar.

Kendi güneş paneli hikayesini anlattığı Greenpeace videosu ile adeta bir internet fenomenine dönüşen Kezban Karaman, Rainbow Warrior'ın güvertesinden “Kıyametin sonuna kadar burada olan güneşi boşa akıtmayalım, değerlendirelim” çağrısında bulundu. Sinop'a bağlı Gerze'nin Gürsökü Köyü'nde yaşayan Karaman'ın, yeğeninin düğünü için gittiği Almanya’da gördüğü güneş panelleri dikkatini çekti ve 'biz neden yapmıyoruz' diye düşündü. Sinop’a döner dönmez de kolları sıvadı. Karaman şimdi bahçesindeki güneş panellerinden elektrik üretip, kullanıyor ve fazlasını da devlete satıyor. Karaman basın toplantısında yaptığı konuşmada da, “Avrupa'ya bu paneller aydan gelmedi. Aynı teknoloji burada da var. Önümüzde hamur var, yoğurmamızı bekliyor. Hepimiz beraber olalım, burada kendi Avrupa'mızı kuralım” dedi. Karaman bahçesine kurdurduğu 19 panelin maliyetini 8 sene içerisinde çıkartarak kar etmeye başlayacağını da sözlerine ekledi. Bir diğer kahraman Mehmet Kahya da İzmir'in Güzelbahçe köyünden geldi. Elektriğin olmadığı dağlık bir alanda yaşayan ve küçükbaş hayvancılıkla geçimini sağlayan Kahya, güneş panelleri sayesinde elektriğe kavuşmasının hikayesini anlattı. 2 sene önce güneş panelleriyle tanışana kadar gaz lambası ile aydınlattığı evinde bugün televizyon izleyebildiğini söyleyen Kahya, “Başta bana 'Kışın n'apacaksın' diyorlardı ama 2 senedir yaz-kış hiçbir sıkıntı olmadan kullandım. Şimdi çobanlık yapan diğer arkadaşlar gelip bana nasıl yaptığımı sormaya başladılar” dedi.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay ise Türkiye'nin güneş potansiyelinde Avrupa 2. olduğunun altını çizerek, “Türkiye'nin yarısı kadar güneş potansiyeline sahip Almanya'nın güneşten ürettiği enerji bizim 76 katımız. Eğer potansiyelimizi değerlendirebilirsek enerjide dünya lideri olabilirz” diye konuştu.
Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress