Google'dan 'Doğruluk Payı'!

Google, 2016 Ekim ayında Amerika'daki seçimler sıradında yalan haberler konusunda ne kadar hassas olduğunu göstermiş ve adeta bu haberler konusunda savaş açmıştı. Bunun üzerine de Amerika'da "yalan haber tespit etme" özelliğini devreye sokmuştu. Şimdi ise bu özellik Türkiye'de de kullanılabilecek. 
Sahte haberlerden dolayı bireylerin yanlış yönlendirilmesini engellemek isteyen Google, doğruluğu kontrol edilmiş haberlerin altına bir Fact Check, Türkiye'deki adıyla Doğruluk Payı yazısı yerleştirecek; haber doğru mu yanlış mı burada belirtilecek.

Bu sistem nasıl mı çalışıyor?
Google Haberler, bir makalenin doğruluk kontrolü içerip içermediğini Claim Review Markup'a bakarak tespit ediyor. Aynı zamanda da doğru haber paylaşımı yapan, bu kriterlere uyan sitelerden de kontrol ediyor. Eğer haber yayıncıları, haberlerinin doğruluk kontrolünden geçmesini ve doğrulanmasını istiyorsa ilgili "markup tag"ini makalelerinde kullanıyor.

Binlerce haber içinden doğru olanı bulmanın çok zor olduğu şu günlerde, bilgi kirliliğinin önüne geçmek adına çok başarılı bir özellik bizce.
Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress