Facebook Nereye Gidiyor?

Sosyal medya her geçen gün hayatımıza daha çok giriyor. Hatta son zamanlarda sosyal medya devlerinin birbirleri ile olan yarışlarından doğan yenilikler sayesinde telefonu elimizden düşürmez olduk. Instagram Stories gelmiş, acaba Snapchat’ten iyi mi? Facebook Etkinlik uygulamasını getirmiş, EventBrite şimdi ne yapacak?

Twitter bir atak yapıp eski haline dönecek mi, yoksa Facebook onu da mı alacak? Soruların hepsine dikkatlice bir bakın tüm sosyal medya platformlarını yaptığı yüksek dozda vizyon içeren yenilikler ile sıkıştıran hangisi?

Cevap çok açık: Facebook.

Peki ne yapmaya çalışıyor? Her gün farklı bir yenilik ile bizi şaşırtmak mı sadece amacı?
Hayır tam olarak bu olduğu söylenemez, Facebook’un asıl amacı insanların kafasında Facebook = İnternetin Her Şeyi algısını oluşturabilmek. Yaptığı yenilikler ve kendisine kattığı uygulamalar ile de bu hedefine doğru sağlam bir şekilde ilerliyor.

Son olarak çıkardığı market özelliği ile e-ticareti ve daha çok geliri hedefliyor, ilk denemesini hedef gruplarda yaptı bile. Alışveriş amaçlı oluşturulan hedef gruplara satın al özelliği getirerek kolay ticaret imkanı sağladı. Bunu Facebook sayfalarına da getirerek adeta e-ticareti yeniden tanımlayacak ve hazır e-ticaret sitelerinin sonunu getirebilecek. Bu sayede ürünlerinizin satışı üzerinden komisyon alarak kasasını doldurabileceği gibi her bir ürünün daha spesifik hedeflemeler ile reklam gelir modellerini de artırabileceği söylenebilir.

Özetle Facebook tam bir vizyon abidesi. Sosyal medya zaten kendisiydi, bunu Instagram ile daha da güçlendirdi. Yavaş yavaş blog kavramını bünyesine topluyor, son çıkardığı market özelliği ile e-ticareti de bünyesine topluyor. Sadece dijital dünya değil VR gibi yeni nesil teknolojilerin üzerine düşerek bu alanlarda da yenilikler yapıyor.

Facebook insanları iyi analiz eden ve tanıyan bir oluşum. Kullanıcılarının içerikten görsele döndüğünü çok hızlı algıladı ve görsel etkileşimi artırdı. Görselden videoya olan dönüşümü algıladı bu yönde teknolojisini geliştirdi ve YouTube’a rakip olmaya aday bir video görüntüleme kapasitesine ulaştı. Daha hızlı pratik videolara odaklandı GIF özelliğini çıkardı.


(Kaynak: Webtures)
Idecon Etkinlik Yönetimi, Reklam, Medya İletişimi ve Danışmanlık Ltd. Şti.
Adres : Ağaoğlu Andromeda Gold Residence Meriç Caddesi No:1 B Blok K:4 D:17
Ataşehir/İstanbul
Telefon : 0216 470 56 11
E-posta : merhaba@ideconturkiye.com
© Copyright 2017 - Idecon idea & congress